GÜNDEM KADIN

Açlık grevleri: 7 can gitti daha neyi bekliyoruz?

İlerleyen yaşına, yüksek tansiyon ve astım hastalığına rağmen açlık grevinde olan 71 yaşındaki Besra Salhan, “geciktik, biz de geciktik; 7 can gitti, hala neyi bekliyoruz?” dedi.

İmralı tecridine karşı dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye cezaevlerinde sürdürülen açlık grevine destek amacıyla Van’da başlatılan açlık grevi eylemine katılan 9 kişiden biri de 71 yaşındaki Besra Salhan.

Tansiyon, şeker ve astım hastası olan Salhan, eylemciler için düzenlenen salonda Leyla Güven’in posteri altında oturuyor. Yorgun bedenine inat da geleni ayakta karşılıyor. Kan çanağına dönmüş gözleriyle etrafındakilere bakıyor ve, “geciktik, biz de geciktik, 7 can gitti’ diyerek hayıflanıyor.

Açlık grevindeki oğlunu anlatıyor

Beyaz leçeğini düzelten Besra Salhan, soluksuz bir şekilde Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan oğlu Sinan’ı anlatıyor. 8 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Sinan’ın 11 kardeşin en küçüğü olduğunu belirtiyor. Uzun uzun onun çocukluğundan söz ediyor. Oğlunun gözaltı ve tutukluluk sürecini sık sık yutkunarak anlatıyor.”Bunları yazma, duyarsa üzülür” diyerek, anlattıklarının bir kısmının yazılmamasını tembih ediyor. Oğlunun 3 yıl sonra tahliye olacağını bilgisini de derin bir “ax” çekerek paylaşıyor.

Daha neyi bekliyoruz?

Konuşmasına, sık sık gelen telefonlarla ara vermek zorunda kalıyor. Arayanlara kendi durumunu özetliyor ve eylemlerine dair bilgiler aktarıyor.  Çocuklarına açlık grevine gireceğini söylemediğini belirtiyor. Oğlunun, ‘PKK lideri Öcalan üzerindeki tecrit devam ettiği sürece biz de eylemimizi sürdüreceğiz’ söylediğini paylaşıyor ve iç çekerek, ‘geciktik, biz de geciktik; 7 can gitti,  hala neyi bekliyoruz?’ diye soruyor…

/MA/

Benzer Haberler

Seçimleri izlemeye giden İngiliz gazeteci sınır dışı edildi

nupel haber

17. Filmmor Gezici Film Festivali’nin İzmir ayağı sona erdi

nupel haber

Times: Erdoğan hapisteki muhalifleri serbest bırakmalı, ekonomiyi rahatlatmalı

nupel haber

HDP’li Eşbaşkana KHK’lı olduğu için mazbata verilmedi

nupel haber

MHP’nin Iğdır’a ilişkin olağanüstü itirazı reddedildi

nupel haber

Aktar: YSK’nin kararı hem kanunsuz hem gayri meşrudur

nupel haber

Yorum Yap

istanbul escort