DÜNYA GÜNDEM

Arap Birliği: Suriye’nin üyeliğinin iadesi gündemde değil

Arap Birliği Sözcüsü Mahmud Afifi, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlediği basın toplantısında, “Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin tekrar aktifleştirilmesi, zirve öncesi düzenlenen hazırlık toplantılarında gündeme gelmedi.” dedi.

Suriye’nin üyeliğinin iadesi konusunun gündemde olmadığını ve herhangi bir tarafın da bu konuyu resmi şekilde önermediğini vurgulayan Afifi, ancak Suriye krizinin Tunus’taki zirvenin gündeminde yer aldığının altını çizdi.

Arap Birliği, Esed rejiminin halk ayaklanmalarını bastırmak için askeri güç kullanmasının ardından Suriye’nin üyeliğini Kasım 2011’de askıya almıştı.

Aralık 2018’de Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in Şam ziyaretinin ardından Suriye’nin Arap Birliği’ne üyeliği yeniden gündeme gelmiş ve bu konuda Esed rejimine bazı ülkelerin yeşil ışık yaktığı gözlenmişti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, geçen hafta Umman’ın başkenti Maskat’ta yaptığı açıklamada, “Mısır’ın Suriye’nin Arap Birliği’ne tekrar dönmesi konusunda herhangi bir ön şartının bulunmadığını.” ifade etmişti.

Arap Birliği 30’uncu zirvesinin, 31 Mart’ta Tunus’ta düzenlenmesi planlanıyor.

/ajanslar/

Benzer Haberler

DAD: Seçimler yaklaştıkça baskılar artıyor

nupel haber

Yunanistan’dan Türkiye’ye nota

Avrupa basını: Türkiye’de muhalefet çok erken sevinmemeli

nupel haber

Halil Dalkılıç: Çaxa we bi xêr!..

Halil Dalkılıç

Rakka’da bombalı saldırı: 5 sivil hayatını kaybetti

nupel haber

Einstein’ın Hitler’i anlattığı mektubu 134 bin dolara satıldı

Yorum Yap

istanbul escort