KÜLTÜR SANAT

Evlerinin bir odasını Kürt kültürüne ayırdılar

Süleymaniye’de yaşayan Dimen Seid ve kızı Şêne Mehdawi, evlerini Kürt kültürüyle donatarak, içinde sanat çalışmalarını yürütüyor.


Süleymaniye’nin Bekerecuy Mahallesi’nde yaşayan Dimen Seid ve kızı Şêne Mehdawi, evlerini sanat merkezine dönüştürdü. Dimen Seid ve Şêne Mehdawi, Kürt kültürüne özgü eşyalarla donttıkları evlerini Rojnews’e açtı.

Dimen Seid ve Şêne Mehdawi’nin hazırladığı müze odasında binden fazla tarihi eşya bulunuyor. Bir kısmı Dimen Seid’in ailesinden kendisine yadigar kalan eşyaların bulunduğu odasına “Kürt kültürü odası” olarak isimlendirmiş. Eşyaların bir kısmını ise sergilerde satın almışlar. Dimen Seid, eşyaların bazılarının da zamanında kadınların emeğiyle yapıldığını ve eski bir tarihe sahip olduğunu kaydetti.

Kürt kültürü odasında minder, yastık, perde, çeper, hasır, kanepe, lamba, Semawer, radyo, keçe, vazo ve yüzlerce eşya bulunuyor.

Dedelerinin çay ocağından getirdikleri kanepelerini güzel bir şekilde donatan Dimen Seid peçe, tokaç, annesinin aynasını ve ağabeyinin saatini de kendi odasına astı.

Vaktinin büyük bir kısmını kültür odasında geçiren Dimen Seid ve Şêne Mehdawi’nin evinde yalnızca kültürel eşyalar değil aynı zamanda müzik aletleri de bulunuyor. Dimen Seid, daha çok Eli Merdan ve Hesen Zirek’in şarkılarını seslendiriyor.

Süleymaniye Üniversitesi Sanat Fakültesi’nde 3’üncü sınıf öğrencisi olan Şêne Mehdawi, küçük yaşından beri flüt çalıyor. Yöresel elbiseleriyle Kürtçe şarkılar çalan Şêne Mehdawi, ziyaret edenleri büyük bir samimiyetle karşılıyor.

Kürt kültürünün kendisine huzur verdiğini söyleyen Şêne Mehdawi, “Sanat ve şarkılar yaşama renk katıyor. İnsanı hastalıklardan uzak tutuyor” diye belirtiyor.

Şêne Mehdawi ve annesi Dimen Seid 10 yıldır Kürt kültürünü yansıtan eşyalar topluyor. Çoğu kadın el emeği ile yapılan eşyaları toplayan anne ve kız, Kürt kültürüne olan hayranlıklarını evlerindeki kültürel eşyalarla yaşıyorlar.

/rojnews/

Benzer Haberler

İstanbul’da ‘Yönetmenler Buluşması’

nupel haber

El Kaide militanlarının hayatını anlatan belgesel Oscar’a aday oldu

nupel haber

Notre Dame’ın tamiri için 200 milyon euro bağış yaptı

Ahmet Akkaya

Ünlü rap şarkıcısı çatışmada öldürüldü!

Mikail Aslan Vanlı müzikseverlerle buluştu

nupel haber

Cannes Film Festivali Programı Açıklandı

nupel haber

Yorum Yap

istanbul escort