MEDYA

İnternetin en bağımlı ülkeleri açıklandı

Medya takibinin öncü kurumlarından Ajans Press, dünyadaki internet bağımlılığı üzerine gerçekleştirilen araştırmayı inceledi. İnternete en bağımlı 15 ülke belli olurken, liderliği ABD göğüsledi.

Türkiye ise internete bağımlı nüfusda ilk 15 ülke içerisinde yer almadı.

Ajans Press’in, WalueWalk verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, dünyanın internete en bağımlı ülkesinin ABD olduğu görüldü. ABD’yi sırasıyla; Brezilya, Makao, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Hong Kong, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve Güney Kore takip etti. Listede yer alan diğer ülkeler ise Lüksemburg, Almanya, Avusturya, Japonya ve Danimarka oldu.

TÜİK verileri Türkiye’nin de bağımlı olduğunu gösteriyor

Türkiye bu listede yer almazken, TÜİK’in en son yayınladığı raporda ise Türkiye’deki bireylerin yüzde 72,9’unun internet kullanıcısı olduğu saptandı. Türkiye bu oranla internete bağımlı ülke olarak nitelendiriliyor.

ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde, internet başlığı altında 2018 yılında 196 bin 116 haberin yansıma bulduğu tespit edildi.

2019 yılındaki haber adetleri incelendiğinde ise, internetin 42 bin 151 haber yansıması ile konuşulduğu görüldü. İnternet ile ilgili medyaya yansıyan haberler içeriklerine göre analiz edildiğinde, internetin en çok sosyal medya mecraları ve yılbaşında kalkan adil kullanım kotası haberleri ile konuşulduğu tespit edildi.

/ajans/

Benzer Haberler

Katil katliamı Facebook’tan canlı yayınlamış

nupel haber

Şarkul Avsat: İran Akdeniz’e ulaştı, Rusya öfkeli

nupel haber

Guardian: Erdoğan için kötü olan seçim sonuçları demokrasi için iyi

nupel haber

Ankara Alman gazetecilere basın kartı vermeyi reddetti

nupel haber

İnternet şirketlerine telif hakkı düzenlemesi

nupel haber

Metin Göktepe

nupel haber

Yorum Yap

istanbul escort