GÜNDEM SAĞLIK

Uzmanlar uyarıyor: Su içerken dikkat edin

S

Sabah kalktıktan hemen sonra bir bardak su içenler, daha sağlıklı bir yaşam sürüyor.  Birçok araştırmacı bu konuda hemfikir. Su sadece metabolizmamızı canlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda cildimizin görünümünü ve saç yapısını da uzun vadede koruyor ve iyileştiriyor.

Dolayısıyla hem böbrekler, kalp, karaciğer ve mide gibi organların hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için hem de cild ve saç yapısının korunması açısından yeterli miktarda suyun tüketilmesi gerekiyor.

Bu da yetişkin bir insan için günde 8-9  bardak veya 2- 2,5 litre suya tekabül ediyor..

Öte yandan uzmanlar su içerken bazı hususlara dikkat etmemiz gerektiğini de söylüyor.

Öncelikle geceleri su içmek uyanan kimselerin içtikleri suyun açık bir bardak yerine kapalı bir şişede olmasına dikkat etmesi gerekiyor.

Zira biz uyurken havadaki mikroplar ve toz parçacıkları açık suyun yüzeyinde birikiyor. Bu da geceleri bir yudum su içmek için uyandığımızda suyun yüzeyindeki mikrop tabakasını dudaklarımıza sürüyor ve vücudumuza yayıyoruz. Bu da beden sağlığını kötüleştiriyor ve hastalık riskini arttırıyor.

Dolayısıyla suyu açık bir bardak yerine şişeden ya da kapalı bir kaptan içmek gerekiyor.

Diğer yandan kapalı suya havadaki mikropların bulaşmasını önlemek de tek başına yeterli olmuyor. Çünkü suyu şişeden içtiğimizde hem şişeyi hem içindeki suyu tükürüğümüzle kirletiyoruz. Bu yüzden aynı şişeden birkaç kez su içmemek gerekiyor.

Her yudum su için ayrı bir şişe açmanın imkansız olduğunu söyleyen uzmanlar, çözüm için su içilen şişenin ağzının her defasında sıcak suyla yıkanmasını salık veriyor.  Ve ayrıca suyu plastik şişeden değil, cam şişeden içmeyi öneriyor.

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için su için, su içerken de yukarıdaki hususlara dikkat edin diyor…

/yahoo-style/

Benzer Haberler

HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mızraklı mazbatasını aldı

nupel haber

Libya Krizi/ Pompeo: Askeri harekat derhal durmalı

Sendika ve sivil toplum örgütlerinden 1 Mayıs çağrısı

nupel haber

Ünlü Kürt Soprano Pervin Çakar: Kürt müziğine yeni bir soluk getirdiğimi düşünüyorum

nupel haber

Açlık grevleri: Her an yeni ölümler yaşanabilir

nupel haber

DSG Baxoz’da hakimiyeti ele geçirdi

nupel haber

Yorum Yap

istanbul escort